Судоку

Судоку – история на играта

В света има много различни, забавни и интересни логически и стратегически игри. Индия ни даде играта шах, кулите Ханой бяха измислени от математици във фреска, но известната игра Судоку няма конкретна страна на произход. Предполага се, че тази игра идва от Япония, защото за първи път Судокуто се появило в тази форма на страниците на японски вестник.

Каква е историята на Судоку

Историята на тази игра е доста интересна. Несъмнено принадлежи към класа на математическите и логическите игри или т. нар. игри за ума. Смята се, че предшественикът на Судоку е от клас математически задачи, известни като „магически квадратчета”. Първите вълшебни квадрати се появили в Китай, преди 2000 години.

Специфики на играта Sudoku

Тази игра представлява малка квадратна игра, с размери само 3 × 3 клетки. Предполага се, че се е появила за първи път в Китай. Според правилата в този квадрат трябва да се въведат числа от 1 до 9. И така, най-важното било, че общото количество числа във всеки ред, колона и дори диагонал трябва да е равно на 15. Можем да кажем, че тук започнала очарователната история на Sudoku. С любезното съдействие на FunLand.bg – Онлайн кръстословици, судоку, вицове и игри, ви предлагаме да я научите сега:

17-ти век – Епоха на числата

Леонхард Ойлер, който бил швейцарски математик, механик и физик, измисли игра, която нарече „Латинският площад”. По-късно в архива му била открита информация, съдържаща данни на „вълшебен квадрат” с определен брой клетки, в които той обърнал специално внимание на 9, 16, 25 и 36.

Блестящият математик Ойлер не спрял до тук, както е известно от документа, който той нарекъл „Научни изследвания на нови видове вълшебен квадрат”, Ойлер заменил числата с букви. Така получил гръцкия латински площад.

Историята на судоку не записва този факт, защото дори самият математик се е сблъскал с проблема: Как да комбинирате символи, така че нито един от тях да не се повтарят в нито един ред и във всяка колона.

70-те на миналия век – зората на Судоку

В Северна Америка са се появили специални кръстословици, които включват числа. Първата информация е от 1979 г. в списание Dell Puzzle под името „Number Place”. За неин автор се смятал Харвард Харис, който използвал принципа на латинския площад. Той работил с квадрат, включващ 9 × 9 клетки и добавил ново правило, а именно числата не трябва да се повтарят във вътрешните квадратчета, включващи 3 × 3 клетки.

1980-1990 г. – Японски корени

През 1984 г. японската компания „Nicky Inc, публикувала цял вестник Monthly Nicolist колекция от пъзели, групирани под заглавие „Всяко число може да се използва само веднъж”. Това е и времето, когато се появила думата „судоку”. Тя включвала две японски думи: „su ” число – + „” единично.

От 1990 г. до днес

През 2004 г. Судоку се появила на страниците на The Times и оттогава започнала да се публикува периодично във вестници и списания по целия свят. В момента тази тенденция се поддържа. Някои издатели публикуват судоку пъзели с различни нива на трудност. Разбира се, еволюцията на играта продължили в дигиталната ера известни като онлайн судоку и днес те могат да се играят онлайн в много сайтове с онлайн игри. Един от тях е FunLand.bg.

Какво представлява Sudoku

Судоку е игра с един играч, но ако искате да общувате, създавате нови приятели или просто имате истински противници, то игра на Remi, също би била перфектен избор.

И предвид факта, че всяка игра се нуждае от непрекъснати промени, за да бъде интересна за хората, играта Судоку има различни варианти. В някои цифри се използват, в други и буквите от А до Ф. Тази игра за ума също има предимството, че може да бъде решена, независимо от езика – имаме и числата и буквите. Същото поле за игра може да бъде променено в зависимост от нивото на трудност. От полета на размери 4×4 (т. нар. Suodku за деца) можете да преминете свободно до 16×16 или към Sudoku за истински играчи. Може да помислите, че играта е преминала времето си на бума, но не е така.

Когато логическата игра Судоку за пръв път се появила на страниците на световните вестници, това означавало малка революция в логическите игри. Неслучайно е писано, че във Великобритания хората скачали по тротоарите. Това е така, защото са я решавали директно на улицата. Днес в света се организират различни първенства и конкурси за решаване на тази логическа игра. В допълнение към решаването се взема предвид времето.

Ако и вие искате да започнете една онлайн судоку игра или други игри за ума, то не пропускайте да посетите сайта: FunLand.bg!

Приятни игри и забавления!